Jankowicka OSP świętowała swoje 105 urodziny

Jankowicka OSP świętowała swoje 105 urodziny

11.05.2015 13:04:57

Po jubileuszu OSP Świerklany przyszedł czas na jankowicką Ochotniczą Straż Pożarną, która w minioną sobotę świętowała swoje 105. urodziny. Oficjalną uroczystość na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jankowicach poprzedziła msza święta sprawowana w intencji braci – strażaków.

Zaproszonych na jubileuszowe spotkanie gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz gminy, sołectwa i Państwowej Straży Pożarnej oraz zaprzyjaźnionych jednostek OSP i sponsorów, powitał prezes jankowickiej straży Bogdan Śliwka. Z okazji 105. rocznicy urodzin wręczone zostały zasłużonym działaczom OSP 3 złote, 3 srebrne i 4 brązowe odznaki, jak również 3 odznaki wzorowego strażaka i 8 złotych odznak dla członków młodzieżowej drużyny pożarniczej OSP Jankowice. 9 maja wyróżnieni zostali także druhowie i druhny, którzy od wielu lat angażują się w pracę na rzecz jankowickiej jednostki. Najwyższe odznaczenie – Medal honorowy im. Bolesława Chomicza – wieloletniego działacza społecznego i jednego z organizatorów polskiej straży pożarnej, otrzymał druh Oswald Orlik. Medal ten przyznawany jest wybitnym działaczom, w uznaniu ich szczególnych zasług na rzecz rozwoju pożarnictwa.

Sobotnia uroczystość sprzyjała wspomnieniom i podsumowaniom – odczytana została podczas apelu historia powstania OSP Jankowice, z której dowiedzieć się można było, że Ochotnicza Straż Pożarna w Jankowicach została założona dokładnie 10 lipca 1910 roku, za sprawą p. Wolfa i p. Praske oraz grupy miejscowych zapaleńców; w pierwszym okresie działalności liczyła niewiele ponad 20 członków, a w 1995 r. została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Tylko szczęśliwych powrotów z akcji życzył działaczom OSP Jankowice wójt Tomasz Pieczka i jego zastępca Henryk Mincer oraz inni zaproszeni goście. – Niech Święty Florian nad wami czuwa i pozwoli wam doczekać kolejnych okrągłych jubileuszy!

j1

j2

j3

j4

j5

j6

Więcej zdjęć na swierklany.pl

Źródło: swierklany.pl