Uczniowie SP Jankowice z wizytą w Czechach

Uczniowie SP Jankowice z wizytą w Czechach

16.06.2014 08:20:23

W dniach 13-14 czerwca grupa trzynastu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Jankowicach wraz z trzema nauczycielkami odwiedziła czeski Humpolec, w którym znajduje się Základní škola – szkoła partnerska w projekcie „Let’s play together” programu Comenius. Spotkanie, którego celem była integracja dzieci polsko-czeskich oraz wspólne zakończenie pierwszego roku trwania projektu, było ostatnim wyjazdem zagranicznym w tym roku szkolnym.

Przypomnijmy, że od września uczniowie i nauczyciele z Jankowic mieli już okazję zwiedzić Słowację, Portugalię, Norwegię a teraz Republikę Czeską.

Wyjazd, mimo iż krótki, był niezwykle intensywny i obfitował w atrakcje. W piątek nauczyciele zorganizowali dla wszystkich grę terenową z mnóstwem ciekawych zadań. Dzieci ruszały w trasę w międzynarodowych drużynach i wspólnie mierzyły się z problemami matematycznymi, językowymi, przyrodniczymi a także historyczno-kulturowymi. Po początkowych obawach dzieci o wzajemną komunikację, po przejściu całej trasy nie został najmniejszy ślad. Okazało się bowiem, że dużo więcej nas łączy niż dzieli, a wspólny cel i praca w grupie doskonale wpływa na umiejętność porozumiewania się. Uczniowie mieli także możliwość pobawić się wspólnie na placu zabaw, rozegrać mecz piłki nożnej i skorzystać z atrakcji mini-parku linowego przygotowanego dla nich przez czeskich nauczycieli wychowania fizycznego.

Po południu uczniowie zwiedzili malutkie, acz urokliwe miasteczko Humpolec gdzie, między innymi, wspięli się po niezwykle stromych schodach na wieżę kościelną oraz wybrali się na spacer do królujących nad mistem ruin zamku „Orlik”. Wieczorem ponownie spotkali się z dziećmi czeskimi na szkolnym boisku by pobawić się w gry sportowe.

W sobotę dzieci z Polski i Czech zwiedziły ZOO w Jihlavie, które choć małe, zaskoczyło wszystkich bogactwem i różnorodnością zwierząt. Największą atrakcją był pokaz ptactwa, z niezwykle widowiskowymi lotami drapieżników. W ZOO dzieci zwiedziły również „wioskę afrykańską” oraz bawiły się wspólnie na wielkim placu zabaw. Po tak ciekawie spędzonym czasie pożegnaniom z nowymi przyjaciółmi nie było końca. Kolejna wizyta już w październiku – lecz tym razem to podstawówka z Jankowic będzie gospodarzem.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13