Akcja szczepienia lisów
Do dnia 23 kwietnia br. potrwa akcja podawania lisom szczepionki przeciwko wściekliźnie. Na terenie całego województwa śląskiego – na obszarze ponad 10 tys. kilometrów kwadr. zielonych powierzchni wyłożonych zostanie blisko 223 tys. dawek szczepionki. Mieszkańców uprasza się o to, aby nie dotykali ani nie podnosili szczepionek z ziemi, gdyż pozostawiony przez nich zapach stanie się dla lisa wyczuwalny i zwierzę nie przyjmie leku.
Informuje się także, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji, a więc do ok. 7 maja nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane, gdyż przez przypadek mogą one przyjąć szczepionkę przeznaczoną dla lisów.
Szczepionka zostanie zrzucona z samolotu na lasy, pola, łąki i ogródki działkowe. Będzie ona miała postać małych brunatnych kostek, których zapach lisy wyczuwają z odległości nawet 800 metrów. Podczas próby konsumpcji przynęty przez lisa dochodzi do uszkodzenia zatopionej w niej kapsułki ze szczepionką i pobrania szczepionki przez zwierzę.
Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, natomiast w razie przypadkowego kontaktu z płynną zawartością kapsułki należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny lub właściwą terytorialnie placówką służby zdrowia. Dodatkowo należy również bezzwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz inne części ciała, które miały kontakt z płynną szczepionką.
Akcja doustnego szczepienia lisów w województwie śląskim odbywa się od 1995 roku, dwa razy do roku: wiosną i w jesienią. Dzięki prowadzonym systematycznie działaniom doszło do znacznego spadek zachorowań zwierząt na wściekliznę.
Wszelkich dodatkowych informacji ww. sprawie udziela Rzecznik Prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 611.
Źródło: www.swierklany.pl