Ślonsko Godka, czyli godej, jak umiysz – ino godej
Urszula Oślislok ze Świerklan napisała wiersz o żółto-niebieskiej fladze Górnego Śląska i umieściła go na portalu Ślonsko Godka, który odwiedza tysiące Ślązaków i przyjaciół Śląska z całego świata! Na Ślonskiej Godce (slonskogodka.com) pisuje osiemnastu autorów, w tym także kilku z naszego regionu. “Nie potrafię opisać w słowach, czym dla mnie jest mój rodzinny Śląsk. Śląsk jest moim niebem i ziemią, radością i łzą. Moją pierwszą i ostatnią myślą. Moją nieustającą tęsknotą” – pisze we wzruszających słowach Beata Kostka, która w 1986 roku wyemigrowała z Raciborza do Niemiec.
Również pani Urszula ma tutaj swoje konto, na którym umieszcza swoje wiersze pisane głównie po śląsku, ale też i po polsku. Skąd pomysł, aby napisać wiersz o śląskiej fladze? – 15 lipca 2011 roku pjyrszy roz słyszałach o Śwjyncie Ślonskij Fany i szukałach artykułu czy jakigo wjersza o tym, ale nic nie znodłach. I tak se pomyślałach, kjej nic nie znodłach i nic ni ma, to nabezrok musza co napisać – wspomina pani Urszula.
Zainteresowała się, skąd w ogóle wywodzą się barwy śląskiej flagi. Jeszcze w czasach szkolnych pisała krótkie wierszyki, rymowanki i życzenia po śląsku. Z biegiem czasu to zainteresowanie śląską mową wzrosło. Pani Ula zaczęła szukać śląskich forów i śląskich stron w internecie. W 2009 roku zaczęła pisać po śląsku na dobre.
– Zaczło sie to wszysko na forach na Naszyj Klasie. Znodłach tam ślonski fora i mi sie to spodobało, bo tam yno po ślonsku my pisali. Boł tyż tam wontek z wjerszami. Moji znajomi z tego forum dowali tam swoji wjersze i mje tyż na to nakusili – wspomina autorka ze Świerklan. Ma już na swoim koncie około 400 wierszy.
Warto wspomnieć, że strona Ślonsko Godka powstała w USA, w 2007 roku. Jej administrator Henry pochodzi ze Śląska. Z biegiem czasu portal zaczął się rozwijać i dzisiaj ma swoje liczne działy, m.in. Ślonski Dom, Ślonsko Ziymja, Ślonski Tube, Winszujymy, Ślonski Forum i Ślonsko Kuchnia. Spotykają się tutaj Ślązacy nie tylko z Polski, ale i z całego świata.
– Tam se idzie po naszymu pogodać. Tam bych chciała zaprosić wszyskich, kjerzy pszajom Ślonskowi – zaprasza Urszula Oślislok, która wraz z administratorem opiekuje się Ślońskim Domem na portalu i jego “domownikami”. W grupie piszących po śląsku są także Regina Sobik z Jankowic Rybnickich (redaguje Ślonsko Ziymja), Maria Kotula, również ze Świerklan, Hubert Mojżesz z Niewiadomia, Maria Kostrzewa z Tworkowa, Piotr Będziński z Gorzyc, Marietta Nikel z Pszowa, Barbara Politaj, Bernard Śmigała, Janina Żoch oraz Urszula Pilny z Rudy Śląskiej, Stanisław Skiba z Bytomia, Eugeniusz Kosmała (Ojgyn z Pnioków) z Chorzowa, Józef Szczygieł z Tychów, Lech Kamiński z Koszalina, Jadwiga Cimała z Francji oraz kilku twórców z Niemiec: Barbara Matusiewicz, Janina Dudek, Roman Labiak, Beata i Roman Kostka, Richard Wlotzka. Są to Pszociele Ślonskiej Godki, którzy uważają, że warto godać i pisać po śląsku, bo godka staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej ludzi, także dzieci, zaczyna się dopytywać o różne śląskie słowa. Również portal SG jest bardzo popularny w naszym regionie. W okręgu rybnickim ma największy procent czytelników.
Wiersz Urszuli Oślislok ze Świerklan
Złoto-modrŏ fana
Złoto-modrŏ ślōńsko fanŏ
Takŏś nōm od wjekōw dano
Ty pasujesz do Ślōnzŏka
Inkyszych bodziesz fest po okach
Jak na marsze cie bjerymy
Kiej na sztilu tobōm fechtujymy
Ty se furgosz w lufcie leko
Ślōńzŏk bjere cie we śwjat daleko
Chce pokozać, ze się niy gańbuje
Że fana mo w zocy, a Ślōńzek miłuje
Niech wjedzōm we śwjecie, że my istniejymy
S naszom ślōńskom fanōm bez życi idymy
Autor artykułu: Iza Salamon
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl