Spotkania pokoleń – warzymy po ślonsku
„Spotkania pokoleń” to kolejny rodzinny projekt, który realizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.
Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich ze Świerklan od początku września odbywają się warsztaty kulinarne. Dzieci wspólnie z rodzicami i dziadkami przygotowują różne potrawy śląskie. W śląskiej kuchni królują nie tylko żur czy rolada z kluskami i modrą kapustą, ale i parzybroda, wodzionka czy ciaperkapusta. Śląska tradycja kulinarna jest znacznie bogatsza, niż się powszechnie sądzi. Jest połączeniem różnych korzeni: słowiańskich, czeskich, austriackich, niemieckich, a nawet włoskich, hiszpańskich czy tureckich.
Pod okiem pań Weroniki Karwot, Heleny Wojciechowskiej i Danusi Kubiciel uczestnicy przygotowali do tej pory: szpajzę, karminadle, zistaze śliwkami , roladę z kluskami i modrą kapustą, żur żyniaty, kapusta zasmażano ze szpyrkami, szałot.
Celem głównym projektu jest promowanie lokalnego dziedzictwa kulinarnego Śląska wśród dzieci i dorosłych. Udział w warsztatach całych rodzin to odkrywanie tożsamości śląskiej. Wspólne spotkania to integracja najmłodszego i najstarszego pokolenia mieszkańców gminy Świerklany.
Poprzez warsztaty kulinarne, chcemy pomóc dzieciom i dorosłym odnaleźć aktywną postawę pielęgnowania tradycji śląskiej. Wspólna praca dzieci, młodzieży i osób dorosłych wpłynie na zacieśnienie więzi pomiędzy pokoleniami. – mówi koordynator projektu p. Bogumiła Szmidt-Kruk. – Zadaniem końcowym będzie wspólne opracowanie broszury z najciekawszymi przepisami pt. “W starzikowej kuchni”. Zdobyte umiejętności oraz stworzona broszura zostaną zaprezentowane na spotkaniu podsumowującym projekt.
Spotkania pokazują, jak szybko można przygotować smaczne dania wykorzystując nasze lokalne zasoby. W czasie zajęć dzieci uczyły się także zasad dekorowania stołu. Warsztaty zawsze kończy wspólna degustacja przygotowanych potraw.
Warsztaty zorganizowano w ramach projektu programu “Działaj Lokalnie IX ” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundusz Lokalny “Ramża”.